Jak rozliczyć podatek od wynagrodzenia otrzymywanego za granicą?

Jak rozliczyć podatek od wynagrodzenia otrzymywanego za granicą?

Polacy pracujący za granicą powinni pamiętać o właściwym rozliczeniu z fiskusem za granicą lub w kraju.

Warto poznać termin rezydenta podatkowego, zależy od tego czy osoba będzie odprowadzała podatek w jednym, czy też w dwóch krajach. W związku z likwidacją ulgi abolicyjnej podatnicy, którzy uzyskują dochody poza granicami, chcą dowiedzieć się, w jaki sposób rozliczane są podatki.

Jak rozliczyć podatek od wynagrodzenia otrzymywanego za granicą?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobom mającym zamieszkanie na terytorium Polski jest osoba, która posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce, lub też przebywa na terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W tym przypadku spełnienie jednej z przesłanek wystarczy, aby Urząd Skarbowy uznał osobę za podlegające w Polsce obowiązkowi podatkowemu. Kwestie rezydencji ustala się na podstawie czasu pobytu w Polsce, w tym przypadku wlicza się także weekendy, dni świąteczne. Dodatkowo określa się ośrodek interesów życiowych, będą to więzi rodzinne, przykładowo posiadanie małżonka, dzieci na terenie Polski. Może być to także działalność kulturalna, polityczna, przynależność do różnych organizacji.

W niektórych przypadkach rezydencja podatkowa może występować w więcej niż jednym kraju, przykładowo w dwóch państwach, które uznają go za swojego rezydenta podatkowego. W tym przypadku podatnik nie może dobrowolnie wybrać rezydencji podatkowej, ponieważ podlega to umowom międzynarodowym, w wielu okolicznościach związanym z pracą, miejscem przebywania danego podatnika. Powstały umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w tym przypadku dochody z pracy podlegają w kraju zamieszkania oraz w kraju, w którym wykonywana jest praca, pracodawca odprowadza podatek. W tym przypadku stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego lub też metodę wyłączenia tak, aby podatnik nie opłacił podatku podwójnie w obu krajach. Opodatkowanie pracy za granicą rozpatrywane jest indywidualnie, zależy od wielu czynników, określenia rezydencji podatkowej.

Dzięki znajomości przepisów możemy dowiedzieć się, w jaki sposób naliczany jest podatek w polsce dla pracujacych za granicą. Dzięki temu możemy uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, w przypadku niezapłacenia podatku od pracy w innym kraju. Należy zwrócić uwagę na okres czasu przebywanie w Polsce, liczonego w dniach, jak również na powiązania osobiste w kraju.