Domowe dokumenty a czerwona teczka – w trosce o naszych bliskich

Domowe dokumenty a czerwona teczka – w trosce o naszych bliskich

Nie wszystko w życiu da się przewidzieć. Nie raz, nie dwa sytuacja potrafi nas mocno zaskoczyć – czasami pozytywnie, czasami w dość trudny sposób. Warto zatem, na ile jest to tylko możliwe, próbować przygotować się na rozmaite zdarzenia. Jednym ze sposobów, który może wdrożyć u siebie każdy z nas, jest stworzenie domowej czerwonej teczki.

Czym jest czerwona teczka i co się w niej znajduje? Dlaczego warto ją stworzyć i kto powinien mieć do niej dostęp? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Czerwona teczka w domu – co to takiego?

Czerwona teczka paradoksalnie wcale nie musi być czerwona. Powinna być jednak charakterystyczna i łatwa do rozróżnienia dla domowników spośród dziesiątków innych teczek, które przechowuje się w domu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w niej umieszcza się informacje ważne dla funkcjonowania całej rodziny.

Tak zwana czerwona teczka to bowiem sposób na zgromadzenie w jednym miejscu kluczowych umów, informacji ubezpieczeniowo-finansowych, dokumentacji zdrowotnych czy innych dokumentów, do których łatwy dostęp powinni mieć domownicy choćby na wypadek straty bliskiej osoby zarządzającej budżetem, wydatkami i organizacją życia rodziny.

Co warto umieścić w takiej teczce?

W tego typu teczkach powinny się znaleźć wszystkie kluczowe dokumenty, które mogą być ważne dla rodziny. O ile bowiem bliscy osoby zmarłej mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów w organizacji ceremonii ostatniego pożegnania, korzystając choćby z usług: dompogrzebowylomianki.pl. Z kwestią poukładania na nowo życia domowego muszą niestety poradzić sobie samodzielnie.

Właśnie w takich trudnych chwilach czerwona teczka bywa szczególnie pomocna. Zwłaszcza gdy zadba się o umieszczenie w niej wszystkich kluczowych dokumentów. Co powinno do niej trafić? Przede wszystkim:

  • testament,

  • polisy ubezpieczeniowe,

  • rachunki i lokaty bankowe,

  • akcje, obligacje,

  • OFE, IKE i IKZE,

  • umowy kredytowe oraz inne pożyczki (zaciągnięte lub użyczone) również te prywatne,

  • dokumentacja działalności gospodarczej lub związane z pracą na etacie,

  • dokumenty wszystkich nieruchomości i innych środków (np. samochodu),

  • umowy na media.

Do takiej teczki często trafiają również dodatkowe informacje, w tym spisy adresów mailowych czy portali społecznościowych, z których korzystają domownicy, co ułatwia zamknięcie ich po śmierci użytkownika.

Gdzie schować czerwoną teczkę i kto powinien mieć do niej dostęp?

Czerwona teczka powinna być umieszczona w bezpiecznym miejscu, łatwym jednak do znalezienia przez członków rodziny. Bywa to niekiedy rodzinny sejf, choć równie dobrze sprawdza się zamykana szuflada w biurku lub szafce. Zadbajmy tylko, by było to miejsce bezpieczne do przechowywania dokumentacji – bez ryzyka uszkodzenia lub zagubienia teczki.

Każdy z domowników (dorośli i starsze dzieci) musi mieć świadomość istnienia takiej teczki, a także wiedzę, gdzie się ona znajduje. Co niezmiernie ważne, choć w teczce muszą znajdować się wszystkie kluczowe informacje, nie należy w niej przechowywać precyzyjnych danych do logowania np. do kont bankowych. Do zasada bezpieczeństwa, która bywa szczególnie ważna, jeśli teczka dostanie się przypadkowo w niepowołane ręce.

Domowa czerwona teczka – sposób na większe bezpieczeństwo rodziny

Czerwona teczka to praktyczne rozwiązanie, które w wielu trudnych sytuacjach ułatwia życie całej rodzinie. Zbiera w jednym miejscu kluczowe informacje, ułatwiając załatwienie wielu formalności. Jeśli jeszcze jej nie przygotowaliśmy, może nadszedł już czas, żeby się tym zająć? Tak na wszelki wypadek.