Czym się charakteryzuje oświetlenie LED

Czym się charakteryzuje oświetlenie LED

Dioda elektroluminescencyjna (LED) jest rodzajem oświetlenia, które wykorzystuje półprzewodnik do przetworzenia elektryczności w światło.

Dzisiejsze żarówki LED mogą być 6-7 razy bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki i zmniejszyć zużycie energii o ponad 80 procent.
Dobrej jakości żarówki LED mogą mieć żywotność 25 000 godzin lub więcej, co oznacza, że mogą trwać ponad 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. To działanie trwające ponad trzy lata, jeśli żarówka świeci 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które wydzielają 90 procent energii w postaci ciepła, diody LED zużywają energię znacznie wydajniej przy niewielkim marnowaniu ciepła. Od świateł drogowych i świateł hamowania w pojazdach do telewizorów i oświetlenia gablot, diody LED są stosowane w szerokim zakresie użytkowania ze względu na ich unikalne cechy, takie jak kompaktowy rozmiar, łatwość konserwacji, odporność na pękanie i zdolność skupiania światła w jednym kierunku zamiast rozpraszać się w każdą stronę. Diody LED nie zawierają rtęci, więc mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne żarówki. Zwykle to, co dzieje się z tradycyjnymi żarówkami, polega na tym, że nagrzewają się one w ciągu 20-25 minut użytkowania.

Nie jest to problem z diodami LED, ponieważ nie nagrzewają się one nawet po wielu godzinach pracy. Biorąc pod uwagę, że obecnie ludzie szukają alternatywnych źródeł energii, które pomogą im oszczędzać więcej energii, nic dziwnego, że diody LED stały się tak popularne i powoli zastępują tradycyjne oświetlenie. Diody LED można projektować w dowolnym kształcie, a także można je przyciemniać, aby uzyskać pełną kontrolę światła, koloru i rozkładu oświetlenia, jak na przykład zastosowany panel led, co nie będzie możliwe w przypadku tradycyjnych żarówek. Dzięki poprawie wydajności diody LED mogą zastąpić 40, 60, a nawet 75 watowe żarówki. Przy starannym wyborze zamienniki tradycyjnego oświetlenia w postaci LED mogą być doskonałą opcją.