Jak często trzeba wymieniać toner w drukarce laserowej?

Jak często trzeba wymieniać toner w drukarce laserowej?

Drukarki laserowe, już od dawna cieszą się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród pracowników biur, którzy potrzebują wydajnego urządzenia do wykonywania wydruków firmowych. W tego typu urządzeniach wykorzystuje się mało skomplikowane tonery, wokół których narosło trochę mitów i wątpliwości. Najczęściej zadawane pytanie przy zakupie drukarki laserowej dotyczy tego, jak często należy wymieniać toner i czy można stosować  zamienniki. W poniższym artykule przedstawimy kilka ciekawostek na ten temat, a przy okazji może rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Charakterystyka drukarki laserowej i cechy tonerów 

Tonery i tusze stanowią niezbędny element eksploatacyjny urządzeń służących do realizowania wydruków oraz kopiowania. Toner to nic innego jak wkład do drukarki laserowe, kserokopiarki czy urządzeń wielofunkcyjnych. Precyzyjny opis mówi o tym, że jest to proszek składający się z pigmentu oraz żelaza i żywicy. Urządzenie wprasowuje go w kartkę papieru przy użyciu lasera. 

 

Wkłady charakteryzuje duża trwałość i odporność na działanie czasu, bowiem toner do drukarki laserowej nie zasycha i nie zostawia plam. Dlatego właśnie pomimo wyższej ceny tonerów, są one bardziej wydajne, a zarazem opłacalne. KLienci cenią sobie fakt, że drukarki laserowe są dużo prostsze w serwisowaniu i działają bardzo dobrze nawet po dłuższej przerwie. 

Ile wydruków można wykonać na jednym tonerze? 

Z założenia, jeden toner do drukarki powinien wystarczyć na 1 000 – 2 000 stron wydruku zajmującego 5% powierzchni kartki. Dla ułatwienia, każdy producent tonerów umieszcza na etykiecie produktu żywotność tonera zgodną z ustaloną normą. Żywotność tą określa się właśnie liczbą wydruków pełnej kasety zakładając pokrycie 5% strony formatu A4. 

Co wpływa na wydajność tonera? 

Wydajność tonerów do drukarek jest w dużej mierze uzależniona od sposobu drukowania i eksploatowania urządzenia. Poprzez sposób drukowania rozumiany jest chociażby poziom pokrycia stron, ponieważ najczęściej wynosi on więcej niż te 5% opisane przez producenta. Ważna jest także częstotliwość drukowania, ponieważ częste drukowanie niewielkich ilości materiałów powoduje szybsze zużycie tonera. Na żywotność tonera może wpływ mieć również częste wyłączanie i włączenie drukarki, ponieważ dochodzi wtedy do kalibracji urządzenia,a co za tym idzie utraty pewnej ilości proszku. 

 

Wiele osób ma obawy przed stosowaniem zamienników tonerów z powodu krążących pogłosek o tym, że gwarancja urządzenia przestaje być w tym momencie ważna.  W rzeczywistości, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, zamienniki tonerów nie mają wpływu na gwarancję. Tak więc do drukarek laserowych możesz stosować zarówno oryginalne materiały eksploatacyjne jak i zamienniki tonerów.