Prace na wysokości z wykorzystaniem rusztowań

Prace na wysokości z wykorzystaniem rusztowań

Podczas odnawiania domów niezbędne mogą okazać się rusztowania, to dzięki nim możemy prowadzić prace na wysokościach i docierać do punktów do których normalnie byśmy nie mogli dosięgnąć.

Przykładem może być montaż rynien na domku jednorodzinnym, tutaj najlepiej będzie sprawdzało się długie rusztowanie ze względu na długość rynien. Wówczas wygodnie będziemy mogli zamontować zarówno wąsy podtrzymujące rynnę oraz zamocować na nich samą rynnę. Jeżeli nie posiadamy długiego rusztowania, możemy przykładowo postawić obok siebie dwa rusztowania warszawskie a pomiędzy nimi położyć dyski dużej grubości, możemy także zastosować pomiędzy nimi metalowe kratki. W przypadku desek, można pod nimi przybić cienkie deski które będą zabezpieczały je przed przesuwaniem. Pamiętajmy że im większa długość tym należy zastosować grubsze deski, tak aby nasz ciężar nie spowodował pęknięcia desek. Dodatkowo możemy zabezpieczyć się specjalnymi szelkami, które mogą zostać przymocowane, do jakiegoś stabilnego punktu, którym może być nawet komin domu. Prace renowacyjne, na kamienicach wymagają rusztowania, często bowiem trzeba odnowić całą fasadę. Należy uzupełnić braki w tynku jak również pomalować. Często jest to długotrwała praca, wymagająca dokładności od osób zajmujących się renowacją.

Pamiętajmy także że stare kamienice mają często bogate zdobienia, przez co ich powierzchnia jest niejednolita. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo odpadania kawałków muru.

Dlatego na rusztowaniu należy położyć siatkę zabezpieczającą. Ponieważ bardzo często rusztowania ulokowane są na chodnikach, dlatego należy zabezpieczyć przechodniów przed ewentualnymi kawałkami tynku. Może również zdarzyć się że wypadnie nam z ręki jakiś przedmioty podczas pracy na rusztowaniu, nawet jeżeli jest to mała rzecz spadając z dużej wysokości może być bardzo niebezpieczna. Szczególne środki ostrożności należy wdrażać kiedy stawiamy rusztowania fasadowe, pod rusztowaniem można umieścić siatkę która wyłapywała bym przedmioty które by spadły. Jest to konieczny zabieg ponieważ na rusztowaniu często znajduje się wiele narzędzi, a samo rusztowanie jest zazwyczaj wąskie a więc łatwo idąc potrącić naga jakiś przedmiot.