Jak zadbać o prawidłowe działanie naszego pojazdu?

Jak zadbać o prawidłowe działanie naszego pojazdu?

Silnik aby wprawić w ruch nasz samochód potrzebuje paliwa, może być to benzyna czy też ropa.

Niezależnie od rodzaju paliwa każdy silnik będzie potrzebował także właściwego smarowania. Dzięki temu zapobiegamy zatarciu części mechanicznych które poruszają się w bloku silnika. Olej silnikowy spełnia wiele różnych zadań istotnych dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej. Zimniejsza tarcie elementów silnika, a także chroni je przed nadmiernym zużywaniem mechanicznym. Zarazem utrzymuje silnik w czystości, zapewnia jego odpowiednie chłodzenie oraz chroni silnik przed korozją. Nie możemy również zapominać o funkcji uszczelniającej. Oleje hydrauliczne stosowane są przykładowo w podnośnikach hydraulicznych. Podczas eksploatacji każdy olej zaczyna wytracać swoje właściwości. Dlatego także w trosce o nasz silnik należy przestrzegać okresy wymiany oleju, który zazwyczaj podawanych jest przez producenta naszego pojazdu. W przemyśle do smarowania urządzeń stosowane są oleje maszynowe. W oparciu o skład chemiczny oraz bazy, na której został on wyprodukowany oleje można podzielić na: mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Oleje wytwarzane są na bazie, która powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej.

Podstawową zaletą olejów mineralnych jest niska cena. Natomiast oleje syntetyczne produkuje się w oparciu o syntezę chemiczną komponentów.

W zależności od rodzaju silnika samochody zużywają różne ilości oleju, jednak warto monitorować jego stan i uzupełniać w razie potrzeby. Każdy pojazd potrzebuje także paliwa, w przypadku samochodów ciężarowych będzie to olej napędowy. Jeżeli firma posiada dużą flotę pojazdów z pewnością posztukuje sposobów na obniżenie kosztów transportu. Jednym z nich będzie tania hurtownia paliw Radom czy też wiele innych miast jest obsługiwanych za pomocą cystern. Kontaktujemy się z hurtownią i określamy ilość paliwa jaka ma zostać dostarczona, oraz oczywiście termin. Powinniśmy oczywiście zostawić sobie odpowiedni zapas, aby nie czekać z zamówieniem na ostatnią chwilę.