Jak zabezpieczyć systemy bezkluczykowe w naszych autach?

Jak zabezpieczyć systemy bezkluczykowe w naszych autach?

Kiedy chcemy zabezpieczyć nasz samochód przed kradzieżą możemy stosować wiele różnych metod, obecnie nasze auta naszpikowane są elektroniką.

Bezkluczykowe układy zapłonowe są wyposażone w brelok, który można schować w kieszeni, torebce, teczce lub w dowolnym miejscu w pobliżu odbiornika wewnątrz pojazdu. Pilot przekazuje unikalny sygnał niskiej częstotliwości do systemu komputerowego samochodu, który następnie potwierdza, że wysłany sygnał jest prawidłowy i pozwala nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej lub konsoli, aby uruchomić silnik. Wyłączanie silnika jest bezproblemowe: wystarczy nacisnąć przycisk Start / stop. Oprócz zapłonu większość systemów obejmuje również system umożliwiający wejście do samochodu bez wkładania kluczyka lub naciskania przycisku na pilocie. Złodzieje samochodów mogą sklonować nasz kluczyk do samochodu, a właściwie sygnał jaki nadaje nasz kluczyk aby otworzyć lub też uruchomić pojazd. Można oczywiście nosić go w opakowaniu ochronnym, może być to elegancka saszetka, która nie przepuszcza fal, niektórzy mają swoje sposoby trzymają kluczyć zawinięty w folii aluminiowej, lub też w metalowym pudełku.

Można także zastosować bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

Może być to przykładowo wewnętrzna blokada baterii, jeżeli pilot nie jest zasilany, nie wysyła sygnału, przez co otwarcie samochodu będzie niemożliwe. Tego rodzaju urządzenie uniemożliwia przechwycenie sygnału przez złodziei. Bateria obłożona jest dwiema płytkami, tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo łatwe w montażu. Otwieramy nasz kluczyk, wyjmujemy baterię i nakładamy na nią zabezpieczenie. Aby aktywować nasz kluczy wystarczy nacisnąć dwukrotnie, wówczas blokada sygnału zostanie automatycznie zdjęta. Obecnie systemy keyless są coraz częściej występują w samochodach, kiedyś były dostępne tylko w autach klasy premium, ale obecnie możemy je spotkać w coraz większej liczbie aut klasy średniej. Dlatego też coraz więcej złodziei zdobywa sprzęt do przechwytywania sygnału.