Bromelia

Bromelia

Bromelia jest głównym przedstawicielem rodziny Bromeliad. Rodzaj obejmuje bardzo piękne tropikalne okazy epifityczne, które żyją na pniach drzew lub ściółce leśnej, a także rośliny lądowe. Są bardzo cenione przez hodowców kwiatów za ich jasny wygląd i bezpretensjonalność. Rodzaj Bromeliad obejmuje ponad 50 gatunków roślin, z których większość jest wysoka. Niektóre w naturze mogą osiągnąć trzy metry. W kulturze najczęściej uprawia się ich hybrydy lub odmiany odpowiednie do hodowli w pomieszczeniach.

Opis

Wszyscy przedstawiciele rodzaju Bromeliad są rozetami z gęstych, skórzastych, lancetowatych lub liniowych, zakrzywionych liści, często z ostrymi zębami wzdłuż krawędzi. Wspaniały kwiatostan unosi się z jego środka na długiej, silnej szypułce. Dzięki temu Bromeliad jest jasnym, egzotycznym gościem w domowej kolekcji.

Trudno jest opisać atrakcyjność rośliny. Liczne gatunki zachwycają bogactwem kolorów. Czerwone, żółte, fioletowe, różowe odcienie kwitnącej Nomii niezmiennie przyciągają podziwiające spojrzenia.

Rośliny w okresie kwitnienia stają się prawdziwą ozdobą pokoju. Szczególnie zadowolony z czasu ich kwitnienia. Od kilku miesięcy pokój, w którym znajduje się Bromeliada, jest oświetlony jego pięknem.

Wady rośliny obejmują kwitnienie tylko raz. W takim przypadku najpierw musisz długo czekać na pojawienie się szypułki. Cierpliwość jest jednak w pełni nagradzana. Po tym, jak luksusowy kwiat uschnie wraz z gniazdem matki, ale u jego podstawy będą dzieci, które pozwolą wyhodować nowe okazy.

Rośnie

Do wzrostu Bromeliada pojemniki luzem nie są wymagane, ponieważ jego system korzeniowy nie jest duży. Roślina łatwo przenosi przeszczep, w razie potrzeby jest przenoszona do nowego pojemnika. Zwykle raz na dwa do trzech lat. Trylogia Nomów nie wymaga nawożenia. Wystarczy jedno karmienie na sezon, aby zapewnić normalny rozwój rośliny.

Choroby i szkodniki

Tłuszcz, wełnowiec.

Hodowla

Przez pędy u podstawy starej rośliny.

Pierwsze kroki po zakupie

Trylogia Nomów jest sprzedawana w kwiaciarniach w dwóch formach. Mogą to być młode rośliny, z których nadal musisz czekać na pojawienie się szypułki. Istnieją również luksusowe, już kwitnące okazy.

Kupując bukiet kwiatów, musisz dokładnie zbadać. W razie potrzeby z zagranicy. Po małej kwarantannie Bromeliada umieszcza się w przewidzianym do tego miejscu.

Roślina kwitnąca nie jest przesadzana. Jest dokładnie badany w sklepie i upewniając się, że nowe zwierzę jest zdrowe, odważnie go kupuj, a po małej kwarantannie umieść w domowej kolekcji.

Sekrety sukcesu

Trylogia Nomów jest rośliną swiatłolubną, dobrze rośnie na zachodnich i południowych oknach. Jedynym ograniczeniem, które zaleca się przestrzegać, jest zacienianie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które powoduje oparzenia liści.

Innym warunkiem, którego wymaga roślina, jest reżim temperaturowy. Trylogia Nomów jest termofilna i od tego parametru zależy, czy ta egzota kwitnie w domu. Optymalna temperatura, w której roślina zadowoli luksusowym kwitnieniem, wynosi + 22–25 ° С.

Trylogia Nomów jest podlewana umiarkowanie miękką ciepłą wodą, twarda woda jest kategorycznie przeciwwskazana. Nadmierne zwilżenie gleby może prowadzić do śmierci rośliny. Ale woda powinna zawsze znajdować się w wylocie liścia.

Dla komfortowego życia mieszkaniec lasów tropikalnych musi zapewnić odpowiednio wysoką wilgotność. Codzienne opryskiwanie stworzy przyjemny mikroklimat dla rośliny.

Możliwe trudności

  • Czubki liści stały się brązowe

Powody: 1) niska wilgotność, 2) brak wody na wylocie, 3) nawadnianie twardą wodą.

  • Na ostrzach liści pojawiają się brązowe plamy

Powody: 1) pali się w bezpośrednim świetle słonecznym.

  • Roślina nie kwitnie

Powody: 1) niewystarczające oświetlenie.