Pompy w przemyśle – rodzaj i zastosowanie

Pompy w przemyśle – rodzaj i zastosowanie

Pompy pracują praktycznie w każdym sektorze przemysłu. Tłocząc zróżnicowane medium, od płynnych poprzez media sypkie, aż po lepkie i gęste. Są obecne w procesach produkcyjnych, obróbczych, w gospodarce ściekowej, przemyśle spożywczym, chemicznym, naftowym oraz wielu innych.

Dziś pod pojęciem pompy przemysłowe kryje się wiele różnych rodzajów pomp. Wiele z nich to nowoczesne urządzenia, spełniające określone warunki, zróżnicowane pod względem konstrukcji i wykonania. Zaprojektowane do pracy w trudnych i ciężkich warunkach przemysłowych.

Pompy przemysłowe – pompy do zadań specjalnych

Oferta pomp przemysłowych z roku na rok powiększa się. Producenci pomp, w odpowiedzi na zapotrzebowania rynku opracowują nowe rozwiązania. Jedną z najpopularniejszych pomp w przemyśle są pompy odśrodkowe. Pompy te możemy spotkać w każdym sektorze przemysłu, stosowane do pompowania wody, zasad, kwasów i ścieków. Inną charakterystyczną grupą pomp przemysłowych są pompy śrubowe, które mają bardzo dobre właściwości zasysające oraz zdolność tłoczenia cieczy o różnej lepkości. Pompy z wirnikiem elastycznym to rosnąca grupa wyspecjalizowanych pomp o szerokich możliwościach. Zdolne do tłoczenia różnego rodzaju medium, w specjalnym wykonaniu higienicznym pracują w przemyśle spożywczym, browarnictwie, winiarstwie czy przemyśle kosmetycznym. Innym rodzajem pomp przemysłowych są pompy z napędem magnetycznym. Nie posiadają one uszczelnienia, wobec czego nie rozwiązują problem wycieku. Niestety dość wysoka cena sprawia, że nie są najpopularniejszym rozwiązaniem. W przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, procesach oczyszczania ścieków czy uzdatniania wody spotkamy pompy dozujące. Ich zadaniem jest precyzyjne dozowanie określonej dawki medium. W tej grupie pomp znajdziemy pompy dozujące membranowe, perystaltyczne, tłokowe i wysokociśnieniowe.

Właściwy dobór – warunkiem żywotności pompy

Prawidłowy dobór pompy względem danej aplikacji ma wpływ nie tylko na prawidłową wydajność samej pompy, jak i jej żywotność. Dobór pompy przemysłowej dokonują specjaliści techniczni, a poprzedza je analiza warunków wskazanej aplikacji.