Czym zajmuje się analityk IT? Czy łatwo zdobyć pierwszą pracę?

Czym zajmuje się analityk IT? Czy łatwo zdobyć pierwszą pracę?

Zastanawiasz się nad karierą analityka IT, ale nie wiesz, czy łatwo będzie Ci wkroczyć na rynek pracy? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, jak wygląda praca w tym zawodzie, co zrobić, aby znaleźć zatrudnienie na stanowisku analityka IT i czy łatwo zdobyć pierwszą posadę. Zapraszamy do lektury.

Co robi analityk IT?

Analityk IT jest pośrednikiem pomiędzy programistą a klientem. Jego rolą jest poznać i zbadać potrzeby klienta, a następnie skonsultować się z web developerami i wrócić do niego z informacją zwrotną. To niełatwe zadanie, ponieważ analityk IT musi pogodzić oczekiwania klienta z możliwościami programistów. Osoba na tym stanowisku musi też znać się na wielu dziedzinach, w tym na marketingu i finansach. Jak wygląda typowy dzień pracy analityka IT? Najwięcej czasu zajmuje mu komunikacja z osobami zainteresowanymi kupnem produktu (np. aplikacji) i stałymi klientami. Spotyka się z nimi, wysyła oferty, zbiera niezbędne informacje i dokumentuje wszystkie swoje działania. Dodatkowo, czuwa nad procesami tworzenia aplikacji, które są w toku, doszlifowując je z testerami i informatykami. Analityk IT dba zatem o to, aby końcowy produkt odpowiadał potrzebom klientów i spełniał ich oczekiwania.

Jak zostać analitykiem IT?

Analityk danych to osoba, która musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe (związane z informatyką, inżynierią oprogramowania, matematyką lub dziedzinami pokrewnymi) oraz predyspozycje do pracy w tym zawodzie. Należą do nich między innymi: analityczne myślenie, umiejętność wyciągania wniosków, odporność na stres, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole. Niektóre firmy nie wymagają jednak tytułu magistra i zatrudniają analityków IT na podstawie ich umiejętności praktycznych lub doświadczenia zawodowego. Jeśli więc masz wiedzę i umiejętności z zakresu analizy danych, baz danych czy programowania, nie zawsze musisz posiadać dyplomu ukończenia szkoły wyższej.

Czy analityk IT łatwo znajdzie pierwszą pracę?

Aby znaleźć pierwszą pracę na stanowisku analityka IT, trzeba napisać odpowiednie CV i regularnie przeglądać ogłoszenia. Zawsze też, wiedząc, jakie firmy rekrutują w danym mieście najczęściej, można wysłać do nich swoją kandydaturę na podany na stronie danego przedsiębiorstwa adres mailowy. Najważniejsze to aktywnie szukać pracy i nie zamykać się na jedno źródło. Należy też uważnie czytać oferty, ponieważ czasami oprócz CV pracodawca może wymagać także innych dokumentów, na przykład listu motywacyjnego lub portfolio. Jeśli ich nie załączysz, Twoja kandydatura nie zostanie wzięta pod uwagę.

Zastanawiasz się jednak, jak długo może potrwać szukanie pierwszej pracy na stanowisku analityka IT? Stosunkowo krótko. Branża IT ma się obecnie bardzo dobrze – cały czas się rozwija i wciąż poszukiwani są jej przedstawiciele – w tym właśnie analitycy. W większości miast w Polsce jest tak, że zatrudnienie czeka nie tylko na doświadczonych, ale i początkujących specjalistów IT. Powstaje bowiem wiele nowych firm, które od podstaw budują swoje zespołu i dają szansę świeżo upieczonym absolwentom. Poza tym, mając wiedzę i umiejętności w obszarze nowoczesnych technologii, doświadczenie jest sprawą drugorzędną. Dlatego też, nawet dopiero rozpoczynający swoją karierę analitycy IT, mają szansę szybko znaleźć swoją pierwszą pracę.

Gdzie szukać ofert pracy dla analityków IT?

Ofert pracy dla analityków IT szukaj na GoWork. Z serwisem współpracuje bowiem wielu pracodawców nie tylko z Polski, ale i całego świata. Co ważne, ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można zawęzić, korzystając z dostępnych filtrów. Do wybrania jest m.in.:

  • stanowisko (w tym przypadku: analityk IT),
  • lokalizacja (miasto, np. Poznań lub województwo, np. wielkopolskie),
  • rodzaj umowy (np. umowa o pracę, kontrakt B2B lub umowa o dzieło),
  • forma zatrudnienia (pełny etat lub jego część),
  • tryb pracy (np. praca zdalna lub hybrydowa).

Zawężając w ten sposób wyniki wyszukiwania, strona pokazuje wyłącznie interesujące kandydata ogłoszenia, co pozwala znacząco zaoszczędzić czas przeznaczany na poszukiwanie zatrudnienia. Dodatkowo, zapisując się do newslettera, strona GoWork.pl wysyła także powiadomienia o nowych ofertach w interesującym Cię regionie. W ten sposób najnowsze ogłoszenia na pewno nie umkną Twojej uwadze.

„Artykuł sponsorowany”