Transakcje bezgotówkowe

Transakcje bezgotówkowe

Płatności mobilne stały się normą ostatnimi czasy i wszystko wskazuje na to, że wkrótce wyprą na stałe pieniądz w formie fizycznej, zwłaszcza gdy połączy się je z innymi transakcjami bezgotówkowymi. To właśnie transakcje bezgotówkowe będą tematem dzisiejszego artykułu. Jeszcze dekadę temu nie każdy miał kartę płatniczą, obecnie jest to zdecydowana większość społeczeństwa i ten odsetek z każdym rokiem rośnie. Jest to pewnego rodzaju niebezpieczeństwo związane z kontrolą przepływu pieniędzy przez rządy, ale w zamian zyskujemy łatwość dokonywania transakcji. Czasem trzeba iść na ustępstwa, żeby móc się dalej rozwijać, zresztą nie ma co malować czarnego scenariusza. Sprawdźmy jakie typy transakcji bezgotówkowych dostępne są w naszym kraju i czy to bezpieczne formy dokonywania operacji finansowych.

Co to transakcja bezgotówkowa a co gotówkowa?

Definicja obu zagadnień jest bardzo prosta i nasuwa się sama na podstawie nazwy. Transakcje bezgotówkowe polegają na płaceniu za różne produkty i usługi pieniędzmi znajdującymi się na koncie w banku albo innym wirtualnym portfelu bez używania ich fizycznej formy. Transakcje gotówkowe to natomiast tradycyjne transakcje, w których za towary płacimy fizyczną gotówka. Transakcje bezgotówkowe powoli przejmują rynek i niewykluczone, że za jakiś czas gotówka wyjdzie z obiegu. Tak na dobrą sprawę funkcjonuje od tysięcy lat, ale kiedyś jej nie było a teraz chyba przeszedł czas na płacenie wirtualnymi pieniędzmi. Ma to swoje zalety i wady od bezpieczeństwa przez łatwość dokonywania transakcji nawet na drugim kocu świata, a z drugiej strony tracimy kontrolę nad pieniędzmi, gdyż tą de facto sprawuje bank, a banki mogą być ograniczane przez rządy krajów a od tego prosta droga do wielu teorii spiskowych. Jednak nie chcemy się tym zajmować, a przejdźmy teraz do omówienia najpopularniejszych rodzajów transakcji bezgotówkowych.

Przykłady transakcji bezgotówkowych

Zacznijmy więc od kart płatniczych, które posiada praktycznie każda osoba, wystarczy rozejrzeć się po swoich bliskich by dostrzec, że poza osoba starszymi każdy taką kartę ma. Z pomoc kart płatniczych dokonujemy płatności w sklepach albo opłacamy rachunki w internecie np. za usługi subskrypcyjne. Karty debetowe pozwalają na wydanie tylu pieniędzy, ile mamy na koncie natomiast karty kredytowe pozwalają przekroczyć faktyczny stan konta do poziomu wskazanego przez bank.

Idąc dalej trafiamy na przelewy elektroniczne, które są ogromnym ułatwieniem i pozwalają na błyskawiczne opłacanie rachunków czy składek ZUS bez wychodzenia z domu. W tego typu operacjach zawsze jest nadawca i odbiorca, więc pieniądze nie mogą nigdzie zabłądzić i da się zidentyfikować płatność. Przelewy posiadają dwa rodzaje tradycyjny i ekspresowy, różnica w czasie jest niewielka i warto korzystać z ekspresowego przelewu, gdy zależy nam na czasie.

Płatności bezgotówkowe to również zyskujący na popularność BLIK, czyli polski system płatności, który umożliwia płaceniem za produkty z wykorzystaniem telefonów, na których zainstalowane są odpowiednie aplikacje banków z podłączonym kontem bankowym. Działają tak samo jak karty, mają również takie same limity różnica polega na nośniku, którym dokonujemy płatności.

To tylko część z transakcji bezgotówkowych, które skutecznie wpływają na szybkość dokonywania płatności oraz ułatwiają życie. Gotówka pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas, ale nie ma raczej sensu za bardzo się do niej przyzwyczajać.