Przewody do ładowania samochodów elektrycznych i ich znaczenie dla wygody i efektywności użytkowania.

Przewody do ładowania samochodów elektrycznych i ich znaczenie dla wygody i efektywności użytkowania.

Eksploatacja samochodów elektrycznych oprócz szeregu udogodnień obejmujących np.

preferencyjną jazdę bus pasem, możliwość wjazdu do wielu europejskich centrów miast objętych zakazem dotyczącym norm emisji spalin czy dostęp do świetnie zlokalizowanych i nadal często pustych miejsc parkingowych w polskich miastach wymaga często wielogodzinnego lub – w lepszym przypadku szybkiego ładowania za pomocą kabli elektrycznych. Oczywiście istnieje już technologia ładowania bezprzewodowego za pomocą prądu indukcyjnego, jednak jest ona najczęściej stosowana w autach jedynie niektórych marek o wyposażeniu premium oraz najnowszych autobusach elektrycznych. Inne marki niechętnie stosują to udogodnienie jako standardowe wyposażenie i z pewnością jeszcze przez jakiś czas to się nie zmieni. W takich przypadkach i w przypadku braku dostępu do stacji ładowania indukcyjnego na trasie jazdy niezbędne stają się przewody elektryczne o odpowiednich parametrach.

Przewody do ładowania samochodów elektrycznych i ich znaczenie dla wygody i efektywności użytkowania.

Jakie znaczenie ma dobór przewodów do ładowania samochodów elektrycznych?

Przewody elektryczne mają szereg różnych właściwości, często poświęca się im osobne godziny lekcyjne w technikach, a na wydziałach elektrycznych politechnik występuje specjalny przedmiot o nazwie Teoria Obwodów. Właściwości kabli mogą więc różnić się znacząco, a różnice te mają znaczący wpływ na właściwości całego układu (również dla układów ładowarka DC – przewód – samochód elektryczny oraz domowa rozdzielnia – stacja umożliwiająca ładowanie – przewód – samochód elektryczny). Cechy charakterystyczne okablowania to nie tylko długość i giętkość, ale też wyrażana w Ohmach oporność (rezystancja), rezystancja izolacji, możliwości przesyłania prądu (często opisane w Amperach i charakteryzujące natężenie). Inne właściwości mają przewody przystosowane do wyższego napięcia i te do niższego.

Temat przewody do ładowania samochodów elektrycznych został zgłębiony na tej stronie. Tutaj dobierzesz kabel odpowiedni dla Twojego auta!