Jeśli masz haluksy powinieneś udać się do ortopedy

Jeśli masz haluksy powinieneś udać się do ortopedy

Paluch koślawy to postępująca deformacja pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, która zmienia anatomię i biomechanikę stopy. Do tej pory zabieg chirurgiczny jest jedynym zabiegiem skutecznie i trwale korygującym tę deformację.

W przeciwieństwie do operacji wzmocnienie mięśni poprzez ćwiczenia i fizjoterapię nie skoryguje deformacji, ale zamiast tego zmniejsza ból i związane z tym zaburzenia chodu, które wpływają na mobilność osób mających haluksy. Rutyna ćwiczeń może być wykonywana przez prawie każdego w domu i może zostać przyjęta do praktyki fizjoterapeuty, z zamiarem wzmocnienia mięśni stóp jako uzupełnienie prawie każdego protokołu opieki, ale szczególnie w leczeniu deformacji palucha koślawego. Haluksy są powszechną deformacją stopy, występującą w większości u kobiet w średnim wieku. Nieleczona i pozostawiona do końcowego stadium deformacja powoduje, że ruchomość stopy jest nieskuteczna i zaburza chód. Chociaż dokładna etiologia palucha koślawego nie jest do końca znana, jego występowanie jest najwyższe u kobiet z objawami deformacji zaostrzonymi przez chodzenie w butach o spiczastych i wąskich noskach, a także na wysokim obcasie. Zmiany w ustawieniu łuku przyśrodkowego mogą być modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, ponieważ badania wykazały, że wywinięcie kości piętowej i przywodzenie pierwszego śródstopia są czynnikami przyczynowymi.

Operacja palucha koślawego jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji ortopedycznych. Łagodne deformacje występują głównie u młodych kobiet. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból, który jest umiarkowany. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy czym są halluxy objawy to ból i przesunięcie jednego palca lub nawet dwóch. Deformacja jest elastyczna, to znaczy paluch można przywrócić do normalnej pozycji ręcznie, bez znacznego oporu, a na zdjęciu rentgenowskim nie widać zapalenia kości i stawów. Istnieje wiele technik operacyjnych do korekcji palucha koślawego. Decyzja o wyborze sposobu leczenia zależy od stopnia deformacji, stopnia zmian zwyrodnieniowych pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego oraz kształtu i wielkości kości śródstopia i odchylenia paliczkowego.