Elektronika na jachcie

Elektronika na jachcie

Współczesne jachty żaglowe, łódki motorowodne czy statki turystyczne naszpikowane są elektroniką. Do lamusa odchodzą czasy, gdy jedyną techniką do nawigacji był kompas. W dobie telefonii komórkowej elektronika jachtowa wykorzystuje połączenia GSM do wspomagania pracy kapitana i sternika.

 

Elektronika jachtowa to przede wszystkim echosondy. Wspomagają one poruszanie się po akwenach morskich i jeziorach. Wskazują strukturę dna, pozwalają uniknąć zderzenia z wodna przeszkodą. Poprzez wbudowany moduł lokalizacji z wielką precyzją wskazują żeglarzom miejsce gdzie się aktualnie znajdują. Dodatkowo echosondy wykorzystywane są przez wędkarzy do lokalizowania ławic ryb oraz obrazowania struktury dna i głębokości. Kolejną rzeczą, którą warto przytoczyć są CB radia, wykorzystywane przez kapitanów do łączności na łodziach płaskodennych w służbach mundurowych. Jeśli już o łączności wspominamy, poznajmy anteny umożliwiające odbierania sygnałów TV, internetu oraz radia. Najpopularniejsza antena TV VHF + UHF do odbioru cyfrowej i analogowej telewizji to TV Digi Movie. Działa w częstotliwości operacyjnej TV 170 – 230 Mhz oraz częstotliwości operacyjnej UHF 470 – 860 Mhz. Nieco mniej popularna jest antena TV 320mm na maszt. Posiada zakres częstotliwości 46 – 72 oraz 470 – 860 Mhz.

Aby cała elektronika będąca na pokładzie łodzi działała poprawnie niezbędne jest stabilne zasilanie. Zapewniają je żelowe akumulatory ładowane w porcie lub bezpośrednio na statku poprzez panele fotowoltaiczne. Montowane są na zadaszeniu łodzi płaskodennej lub burcie jachtu. W okresie letnim, ilość godzin słonecznych jest tak dużo, że w zupełności zapewniają stałe zasilanie elektroniki na jachcie i łodzi motorowej. W nowoczesnych silnikach zaburtowych i stacjonarnych, nawet rozruch odbywa się poprzez prąd z akumulatora. dlatego tak ważne jest dbanie o osprzęt elektroniczny i źródła zasilania prądu na łodzi.

Do bezpiecznego użytkowania elektroniki będziemy również potrzebowali solidnego okablowania i bezpieczników. Bezpieczniki o różnych mocach zabezpieczają przed uszkodzeniem kosztownego sprzętu elektronicznego.

Branża elektroniki jachtowej stale się rozwija. Wzrost zamożności klientów w Polsce powoduje zwiększone zapotrzebowanie na usługi szkutnicze oraz akcesoria wyposażenia łodzi w tym elektronikę. Stare rozwiązania zastępowane są nowoczesnymi. Wszystko po to by spełnić oczekiwania żeglarzy i pozostałych miłośników sportów wodnych.

Wszystkie niezbędne elementy elektroniki jachtowej znajdziesz w sklepie www.mazuria.com/category/elektronika-jachtowa