Uszczelki FKM do zastosowań w urządzeniach o wysokim ciśnieniu

Uszczelki FKM do zastosowań w urządzeniach o wysokim ciśnieniu

Do prawidłowego działania wielu różnych maszyn potrzeba odpowiednich uszczelek, wszędzie tam gdzie wykorzystuje się systemy hydrauliczne, wszędzie tam gdzie potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, potrzebne są oczywiście także odpowiednie uszczelki.

Dlatego też wykorzystuje się uszczelnienia w przypadku połączeń, przykładowo węży hydraulicznych, jak również wszystkich podzespołów i części ruchomych. Oczywiście zwykłe uszczelnienia gumowe nie spełnią swojego przeznaczenia w przypadku wysokiego ciśnienia, czy też wysokiej temperatury. Dlatego też opracowuje się różnego rodzaju tworzywa, które doskonale sprawdzają się w przypadku uszczelek do maszyn, w których panuje wysokie ciśnienie czy też wysoka temperatura. Jednym z takich materiałów jest FKM, jest to uszczelka na bazie kauczuku, można spotkać go przykładowo w maszynach w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, jest to materiał odporny na działanie olejów, tłuszczów, kwasów. Oczywiście jest odporny także na parę wodną, w wielu maszynach bardzo ważne jest, aby uszczelki nie przepuszczały również gazów. Uszczelki FKM do zastosowań w urządzeniach o wysokim ciśnieniu

Na dużą uniwersalność tego rodzaju uszczelek wpływa także odporność na wysokie temperatury nawet do 200 stopni Celsjusza.

Należy bowiem pamiętać iż w pracującej maszynie olej może się z czasem nagrzewać. W tym przypadku na trzeba zwrócić uwagę że uszczelka nie może się rozszerzać pod wpływem temperatury, wówczas mogłaby stracić swoją właściwości, swoją wielkość, co mogłoby prowadzić do rozszczelnienia. Dlatego też materiał stosowany w przypadku uszczelek FKM w zastosowaniach przemysłowych, musi być wykonany z materiału który wytrzyma duże amplitudy temperatur, może także pracować na mrozie, podczas gdy w środku maszyny będzie panowała bardzo wysoka temperatura. Są to oczywiście materiały na działanie węglowodanów aromatycznych, smarów, olejów, dlatego też dobrze sprawdzą się w przypadku samochodów czy też różnego rodzaju siłowników hydraulicznych, a także w przemyśle spożywczym.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com