Jak działa system rozliczeń międzybankowych?

Jak działa system rozliczeń międzybankowych?

Banki wykorzystują obecnie nowoczesne systemy elektroniczne, które pozwalają na łatwe rozliczanie płatności.

Jeżeli chcemy wpłacić pewną kwotę pieniędzy z naszego konta na konto w innym banku, wówczas system elektroniczny umożliwia przesłanie informacji o przelewie. W tym przypadku działa system Elixir, jest to system który odpowiada za transakcje pomiędzy bankami w naszym kraju. Rozliczany jest w złotówkach, w tym przypadku maksymalna kwota przelewu wynosi 1000000 zł. Warto zwrócić uwagę iż system Elixir posiada trzy sesje przychodzące oraz wychodzące w ciągu jednego dnia roboczego.

Jak działa system rozliczeń międzybankowych?

Wpłaty przy pomocy systemu Elixir

Znajomość sesji Elixir jest istotna z punktu widzenia terminowości wpłat, jeżeli chcemy upewnić się iż pieniądze dotrą do innego banku w ciągu jednego dnia, wówczas powinniśmy wysłać je przed określoną sesją. Przykładowo jeżeli chcemy aby pieniądze zaksięgowały się z datą dnia bieżącego, wówczas przelew powinniśmy wykonać przed w pierwszej lub też od drugiej sesji wychodzącej. W ten sposób nasza transakcja zostanie zarejestrowany jako wychodząca, następnie zostanie zarejestrowana jako przychodząca w banku do którego przelewamy nasze pieniądze.

Sesje Elixir działają w określonych godzinach jest o 9:30, 13:30 oraz 16:00. Warto zwrócić uwagę iż sesje mogą trwać nieco dłużej w zależności od banku, zazwyczaj trwają godzinę dłużej niż sesja wejścia. Z pewnością istotne jest to dla firmy które rozliczają na podstawie faktur, jeżeli chcemy upewnić się, iż płatność zostanie zaksięgowana w danym dniu, wówczas powinniśmy pamiętać aby wysłać ją przed sesją wychodzącą. Oczywiście możemy wybrać także przelewy natychmiastowe które oferowane są przez wszystkie banki. W zależności od rodzaju konta, sesje natychmiastowe mogą być płatne lub też możemy posiadać możliwość wysłania kilku przelewów za darmo. W tym przypadku pieniądze zostaną zaksięgowane w innym banku w ciągu kilku minut.

Jeżeli dokonujemy wpłaty za fakturę, rozliczamy się pomiędzy firmami, wówczas niekiedy otrzymujemy informację o cenie netto, natomiast wpłacić powinniśmy kwotę brutto. Obecnie dostępne są kalkulatory online, które pozwalają sprawdzić brutto ile to netto, dzięki czemu nie pomylimy się, dokonałem odpowiedniej płatności. Dodatkowo dokładne przeliczenie będzie potrzebne w przypadku rozliczenia się z urzędem skarbowym.