Co warto wiedzieć o spirometrii?

Co warto wiedzieć o spirometrii?

Chyba nie ma osoby, która nie spotkałaby się z terminem spirometrii.

Tylko co on właściwie oznacza? Czym jest spirometria? Co warto o niej wiedzieć? Nasz tekst dostarczy Ci kilku przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest spirometria?

Spirometria uznawana jest za jedno z najważniejszych badań czynnościowych układu oddechowego. Tłumacząc to na prostszy język spirometria które pozwala na ocenę czynności płuc. Podczas jego trwania oceniana jest objętość powietrza wydychanego oraz wdychanego do płuc. Choć może to się wydawać dość skomplikowane, to badanie jest bardzo proste i polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Najczęściej specjalista wykonuje spirometrię podstawową, ale zdarzają się też przypadki, gdzie zalecana jest spirometria po inhalacji leku rozkurczającego. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, które trwa około dziesięciu minut, więc widać, że nie ma powodów do zmartwień.

Co warto wiedzieć o spirometrii?

Gdzie wykonuje się spirometrię?

Spirometria to badanie diagnostyczne, więc wykonuje się w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Najczęściej są to gabinety zabiegowe w placówkach medycznych. Warto zauważyć, że spirometrię można wykonać jednakowo na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i w prywatnych punktach, więc każdy z nas może zdecydować, gdzie ostatecznie zgłosi się na badanie.

Kiedy wykonuje się spirometrię?

Spirometria najczęściej jest zalecana wtedy, gdy istnieje podejrzenie występowania pewnych schorzeń układu oddechowego. Przede wszystkim mowa tutaj o podejrzeniu astmy, ponieważ spirometria pozwala ją rozpoznać. Jednak to dopiero początek, ponieważ spirometria jest także kluczowa przy rozpoznaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak również przy monitorowaniu jej przebiegu. To również spirometria pozwala na ocenę płuc u pacjentów z chorobami śródmiąższowymi, a więc na przykład z sarkoidozą, czy zwłóknieniem płuc. Badanie może być również zalecone pacjentowi, u którego występuje duszności, czy nawet przewlekły kaszel.