Cmentarze w Kaliszu – kilka słów o najważniejszych nekropoliach

Cmentarze w Kaliszu – kilka słów o najważniejszych nekropoliach

Mieszkańcy Kalisza, którzy interesują się jego przeszłością, wiele ciekawostek znajdą, odwiedzając same cmentarze. Cechują się one unikatową historią, wyjątkową architekturą, są to również tereny zielone, które mogą być atrakcyjne nie tylko w okresie świąt listopadowych. Kaliskie cmentarze to pamiątka, która pokazuje różnorodność kaliszan – wielu wyznań i narodowości. Gdzie warto skierować kroki?

Cmentarz Tyniecki

To drugi co do wielkości cmentarz w Kaliszu. Jest to nekropolia, która znajduje się na terenie dawnej wsi Tyniec, przed laty wchłoniętej przez miasto. Wciąż chowani są tutaj mieszkańcy Kalisza, chociaż w wielu długich i szerokich alejach nekropolii w Tyńcu znajdziemy ślady historii tego regionu z czasów okupacji. Przykładem są pomniki upamiętniające Powstańców Styczniowych oraz Żołnierzy Armii Krajowej. Cmentarz Tyniecki to miejsce warte odwiedzenia, łączy w sobie wiele walorów architektonicznych, których próżno szukać w innych cmentarzach komunalnych.

Kaliski Cmentarz Tyniecki: https://cmentarztyniecki.kalisz.pl/

Cmentarz Komunalny

Trudno powiedzieć, by same pomniki na Cmentarzu Komunalnym były dobrym materiałem historycznym, sama nekropolia została założona w drugiej połowie ubiegłego wieku. Jest to jednak pięknie położony cmentarz, zajmujący swoim obszarem ponad dwadzieścia hektarów, graniczący z lasem i terenami uprawnymi. Dla ciekawskich szczególnym smaczkiem będą prowadzone na terenie Cmentarza Komunalnego prace archeologiczne, związane z prehistoryczną działalnością człowieka oraz z czasami Cesarstwa Rzymskiego. Spacerując, natrafimy również na bunkier z czasów II Wojny Światowej.

Cmentarz Miejski oraz Cmentarz Grecko-Prawosławny

Innym miejscem wartym uwagi są sąsiadujące ze sobą cmentarze: Miejski oraz Grecko-Prawosławny. Ten pierwszy został założony na początku dziewiętnastego wieku i jest miejscem pochówku wielu znamienitych Kaliszan. Znajdziemy tutaj imponujące nagrobki, sięgające wiekiem prawie dwustu lat, teren otoczony murem, przepleciony alejkami, po których można spacerować całymi godzinami.

Gorzej zachował się Cmentarz Grecko-Prawosławny, który zlokalizowany jest dosłownie po drugiej stronie ulicy (oba cmentarze znajdziemy w centralnej części Kalisza, w okolicach Rogatki). Jest to mała nekropolia, posiada jednak wyjątkowy klimat, jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce, który założony został jeszcze w osiemnastym wieku. Niestety wiele pomników nie przetrwały próby czasu, wciąż jednak warto tutaj zajrzeć, gdy bramy są otwarte.