Aparat na zęby – sposób na „zdrowy” uśmiech

Aparat na zęby – sposób na „zdrowy” uśmiech

Mało kto o nim marzy, ale często jest niezbędny. Mowa o aparacie ortodontycznym, który pomaga walczyć z wadami zgryzu. Odpowiadamy na pytanie, kiedy w trosce o własne zdrowie należy go założyć.

Proste zęby i piękny uśmiech to marzenie wielu osób. W często spotykanej opinii to właśnie temu służy aparat ortodontyczny. Jest to jedynie część prawdy. Aparat na zęby pełni jeszcze jedną o wiele ważniejszą rolę. Pomaga walczyć z wadami zgryzy, mającymi wpływ na nasze zdrowie. To często jedyna pomoc dla pacjentów, który doświadczają bólu w związku z nieprawidłowym zgryzem.

Założenie aparatu na zęby należy rozważyć przede wszystkim w kilku podstawowych sytuacjach, choć pełna lista zaleceń jest dłuższa. Można pomyśleć o nim, gdy problemy ze zgryzem występują u innych członków naszej rodziny, bo niejednokrotnie są one przekazywane genetycznie. Wśród wskazań wymienia się także parodontozę. Odpowiedzią na rozchwianie zębów, ich mniejszą odporność, czy też cieńsze końcówki może być właśnie aparat ortodontyczny. W końcu poprawienie linii zgryzu często pomaga w sytuacjach powtarzającego się bólu żuchwy lub głowy. Istnieje także szereg wskazań w przypadku dzieci. Gdy Wrocław stomatolog zdiagnozuje wadę zgryzu u pociechy, założenie aparatu ortodontycznego może ją uchronić w przyszłości od niepotrzebnych uszkodzeń zębów. W ten sposób można także wpłynąć na aparat mowy dziecka.

Oczywiście założenie aparatu to także rozwiązanie dla osób marzących o prostych zębach i pięknym uśmiechu. Takiej korekcie może poddać się praktycznie każdy. Warto wiedzieć jednak, że u osoby dorosłej efekty przychodzą wolniej i należy dodatkowo uwzględnić dotychczasowe zabiegi stomatologiczne. Poza tym proste zęby to nie tylko korzyści estetyczne. Prawidłowy zgryz to mniejsze ryzyko próchnicy, chorób przyzębia i nadmiernego ścierania. Tym samym powodów do założenia aparatu jest wiele, ale pamiętajmy, że ostateczną decyzję w tym zakresie i tak podejmie ortodonta Wrocław.

Zakładanie aparatu nie należy do zabiegów bolesnych, ale trwa sporo czasu. Sam czas leczenie ortodontycznego wynosi najczęściej ok. 2 lat. Wszystko jednak zależy od nasilenia wady i wieku pacjenta. Każda osoba inaczej reaguje na takie leczenie. Wiele zależy także od wybranego specjalisty. Sprawdzona klinika stomatologiczna Wrocław to większa szansa na komfort w trakcie zakładania aparatu i jego noszenia.