Transport pojazdu na autolawecie

Transport pojazdu na autolawecie

Awaria pojazdu może być dużym problemem dla kierowcy, należy wówczas najczęściej wezwać lawetę.

Obecnie w nowych samochodach trudno jest zlokalizować i naprawić usterkę nie posiadając odpowiedniego sprzętu. Auto zostanie przewiezione do serwisu samochodowego, gdzie zostanie dokonana naprawa. Autolaweta powinna być wyposażona w wyciągarkę, aby można było łatwo umieścić auto na naczepie. W przypadku transportu pojazdów na lawecie lub też autolawecie, konieczne będą pasy, w tym przypadku należy przymocować auto z czterech stron, najczęściej można zaczepić pasy na kołach.

Transport pojazdu na autolawecie

Jak zabezpieczyć auto w czasie transportu?

Firmy zajmujące się transportem uszkodzonych pojazdów dysponują autolawetą lub też lawetą. Autolaweta jest to pojazd, który może zabrać auto na rampę, jest to transport wygodny ze względu na możliwość większej zwrotności, manewrowości. Natomiast laweta sprawdzi się, jeżeli nie posiadamy specjalistycznego sprzętu, lawetę możemy przyczepić do auta wyposażonego w hak. Jednak w tym przypadku zestaw będzie nieco dłuższy oraz będzie posiadał mniejszą manewrowość. W przypadku kiedy umieszczamy pojazd na lawecie, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyważenie, możemy wykorzystać lawety jedno lub też dwuosiowe, należy pamiętać, aby pojazd stał pośrodku. Do zabezpieczenia używamy pasów, zabezpieczamy je, aby nie zwisały luźno, dodatkowo możemy skorzystać także z blokady kół, podpór, które uniemożliwiają zsunięcie się pojazdu.

W przypadku, kiedy waga autolawety przekroczy wagę 3,5 tony, koniecznością jest posiadanie prawo jazdy kategorii C. Należy o tym pamiętać, ponieważ w przypadku kontroli kierowca może utracić dowód rejestracyjny. Załadunek pojazdu powinien odbywać się bezpiecznych warunkach, warto wykorzystać światła awaryjne, słupki odblaskowe. Kierowca powinien nosić także kamizelkę odblaskową, dodatkowo autolawety często wyposażone są w dodatkowe punkty świetlne znajdujące się przykładowo na dachu, które warto wykorzystać, aby lepiej oznaczyć miejsce załadunku pojazdu.

Jeżeli przydarzy nam się awaria auta, wówczas wypożyczalnia autolawet może zaoferować nam odpowiedni pojazd wraz z kierowcą. Oczywiście autolaweta może dotrzeć do każdego miejsca, w którym nastąpiła awaria, zabrać uszkodzone auto na rampę i przetransportować do serwisu.