Skąd wiadomo, kiedy nadejdzie burza w mojej okolicy?

Skąd wiadomo, kiedy nadejdzie burza w mojej okolicy?

Fale upałów często kończą się spektakularnymi burzami i groźnymi powodziami, ale trudno przewidzieć, gdzie i kiedy uderzą.

Obecnie normą jest, że chmury burzowe tworzą się również wiosną, może się również zdarzyć zimowa burza, ze śnieżycą i gradobiciem, warto zatem wiedzieć, kiedy można spodziewać się burz w swojej okolicy.

Skąd wiadomo, kiedy nadejdzie burza w mojej okolicy?

Do czego służą mapy burzowe?

Do wykrywania chmur burzowych, ich tworzenia się i przemieszczania służą mapy burzowe. Pobierają one dane z radarów pogodowych, aby określić, gdzie burze się znajdują i w jakim kierunku przemieszczają. Wiosną i latem rozproszone burze mogą występować na terenie całego kraju, warto zatem wiedzieć, kiedy i gdzie mogą uderzać pioruny, aby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Zazwyczaj po fali upałów możemy z dość dużym prawdopodobieństwem określić, że pojawi się również burza z piorunami, która może być groźna dla ludzi oraz ich mienia, powodować lokalne podtopienia czy powodzie.

Przewidywanie, które części kraju nawiedzą ulewy, a które ominą, jest niezwykle trudne. Ale chociaż tak niepewna prognoza niewiele pomaga, jeśli planujesz piknik, łowienie ryb, pływanie czy wycieczkę w terenie, mapa burzowa nadal jest przydatna, aby wiedzieć, że nadciąga burza. Warto również przed burzą zabezpieczyć wszelkie rzeczy, które mogą być porwane przez wiatr, przestawić samochód zaparkowany pod drzewami. Jeśli to możliwe, warto schronić się w budynku lub na niskim i osłoniętym terenie.

Prognozy pogody i radary pogodowe uważnie monitorują sytuację, wysyłając dane, które możemy zobaczyć na mapach burzowych. Burze z piorunami są niezwykle trudne do przewidzenia, nie wystarczą symulacje komputerowe, aby określić, gdzie wystąpi burza. Dlatego obecnie polega się na radarach pogodowych, które wysyłają i odbierają dane, mogą dość dokładnie określić, z czego składa się chmura, w jakim kierunku zmierza i z jaką prędkością się przemieszcza. Aktualną mapę burzową znajdziesz pod adresem internetowym mapaburzowa.com. W ten sposób zobaczymy na mapie, czy burza przewidywana jest w naszej okolicy, gdzie aktualnie występują wyładowania atmosferyczne.