Powerbank dla Twojego telefonu

Powerbank dla Twojego telefonu

Smartfony to niezwykle funkcjonalne i praktyczne urządzenia. Korzystamy z nich nie tylko w celu wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości, lecz – co równie ważne – za ich pomocą surfujemy po internecie, oglądamy materiały audiowizualne, fotografujemy i wykonujemy mnóstwo innych czynności. W rezultacie – w wielu sytuacjach smartfony, z których korzystamy, pracują nieustannie przez kilka godzin lub nawet dłużej. Minusem tego jest fakt, że bateria smartfonów ulega dość szybko rozładowaniu, zwłaszcza gdy porównamy je z telefonami komórkowymi sprzed 10 lub więcej lat. Na szczęście – z pomocą przychodzą producenci rozwiązań technologicznych wspomagających smartfony, wśród których szczególną popularnością cieszą się powerbanki.

Powerbank – czy warto z niego korzystać?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, do czego służy powerbank. Choć urządzenia te zdążyły się już zadomowić na naszym krajowym rynku, wielu uważa je za niepotrzebny gadżet. To błąd. W wielu sytuacjach powerbank jest urządzeniem niezastąpionym, bez którego mielibyśmy ograniczony dostęp do smartfonu lub w ogóle nie mogli z niego korzystać.

Przede wszystkim należy podkreślić, że powerbanki służą jak przenośne stacje do ładowania telefonów (i nie tylko). Ich użyteczność doceni każdy, kto lubi dużo korzystać ze smartfonu poza domem, lub planuje dłuższy wyjazd. W takich sytuacjach dostęp do stacji ładowania może się okazać niezastąpiony. W samochodzie, tramwaju, a także na górskim szlaku – to miejsca, w których powerbank może nam towarzyszyć.

Z powerbanków szczególnie chętnie korzystają osoby lubiące wykonywać dużą ilość zdjęć swoim smartfonem lub nagrywać filmy. Jak dobrze wiemy, korzystanie z takich lub innych aplikacji dość szybko zużywa baterię naszego smartfonu. Powerbank natomiast pozwala w dowolnym momencie podładować zużytą baterię, co umożliwia nam swobodne „cykanie fotek”.

Główne i dodatkowe funkcje powerbanków

Powerbanki można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Przede wszystkim – cechą różnicującą dostępne produkty jest ich tak zwana pojemność. Znajdziemy zatem powerbanki o pojemności od 2000 do kilkunastu tysięcy lub więcej mAh. Oprócz samego smartfonu, powerbank pozwala także na ładowanie tabletów, smartwatchów, cyfrowych aparatów, cyfrowych kamer oraz nawigacji samochodowej.

W powerbankach znajdziemy zazwyczaj dwa osobne porty USB, które mogą być oznaczone różnymi symbolami – 1A lub 2.1A. Wyrażają one „prędkość” ładowania; wejścia 2.1A ładują oczywiście efektywniej, w sposób porównywalny do działania zwykłej ładowarki podłączonej do gniazdka.

Ponadto, w wielu modelach powerbanków (między innymi tych dostępnych na GSMOK.pl) znajdują się wskaźniki ładowania, informujące o postępach w uzupełnianiu braków baterii. Wskaźniki takie mają formę diod ledowych lub drobnych wyświetlaczy LCD, które w określonym zakresie zapalają się lub mrugają.

Wśród dostępnych powerbanków znajdziemy także modele wyposażone we wbudowany przewód. Cecha ta ma swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należy sam fakt jednolitej konstrukcji – brak części podpinanych ułatwia transport powerbanka oraz eliminuje takie potencjalne nieprzyjemne sytuacje jak zagubienie przewodu. Z drugiej strony, przewód taki może być trudniejszy w wymianie, gdy ulegnie uszkodzeniu lub przerwaniu.