Komory szokowe – najważniejsze informacje o zaawansowanym urządzeniu badawczym

Komory szokowe – najważniejsze informacje o zaawansowanym urządzeniu badawczym

W dzisiejszych czasach debiut nowego produktu lub rozwiązania na rynku wiąże się z szeregiem badań, które mają na celu sprawdzić zachowanie produktów w obliczu różnych warunków – w tym zmianach temperaturowych. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie z komorami szokowymi na czele.

Czym są komory szokowe?

Czym dokładnie są komory szokowe? To urządzenia, których podstawowym celem jest symulowanie ekstremalnych zmian temperaturowych w celu sprawdzenia, jak produkt umieszczony w komorze zachowa się w obliczu takich warunków. To niezwykle istotny aspekt wypuszczania nowych rozwiązań na rynek, gdyż takie badania, polegające na nagłym ogrzewaniu lub drastycznym schładzaniu temperatury mogą doprowadzić do zaburzeń właściwości produktów, co z kolei ma ogromny wpływ na zdatność produktu do użycia.

Komora szokowa wysokiej jakości pozwala na działanie w bardzo szerokich zakresach temperaturowych – od -70 do aż 200 stopni Celsjusza. Sprawia to, że inwestycja w jedno urządzenie zapewni kompleksowe pokrycie testów wielu rozwiązań produkowanych przez jedną firmę.

Gdzie stosowane są komory szokowe?

Komory szokowe to urządzenia, które powszechnie stosowane są w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, wojskowej, a także w sektorze lotniczym. To właśnie w tych obszarach najczęściej spotykamy ogromne zmiany temperaturowe, a nieodpowiednie przebadanie takiego aspektu nie tylko wzbudza niepewność w procesie zakupowym klientów, ale przede wszystkim może grozić utratą zdrowia i życia użytkowników.

Komora szokowa jest chętnie wykorzystywana także w branży spożywczej i kosmetycznej, gdzie wpływ zmian temperaturowych może wpłynąć na jakość i świeżość produktu.

Jak wybrać komorę szokową?

Na co warto zwrócić uwagę, szukając komory szokowej dopasowanej do potrzeb firmy? Przede wszystkim warto przeanalizować potrzeby w zakresie objętości urządzenia i zakresu temperaturowego. Zasada w tym względzie jest prosta – im większa komora i im większy zakres dostępnych temperatur, tym urządzenie będzie droższe.

Warto także rozważyć możliwość inwestycji w sprzęt, który przewiduje dodatkowe, przydatne i dopasowane do specyfiki naszej branży wyposażenie. Może się to okazać przydatne w procesie testowana niestandardowych produktów.