Jaki klej należy wybrać do płytek?

Jaki klej należy wybrać do płytek?

Kiedy chcemy ułożyć płytki w naszej łazience, musimy z pewnością wybrać odpowiedni wzór, ale nie można zapominać o klejach i montażu.

W pomieszczeniach znajdziemy różnego rodzaju podłoża, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej, aby zapewnić, że płytki pozostaną na swoim miejscu przez wiele lat. Gotowe mieszanki w formie pasty można używać bezpośrednio po wyjęciu z opakowania, dzięki czemu są dość łatwe w użyciu. Kleje w proszku należy wymieszać z wodą w zawiesinę, co zajmuje trochę więcej czasu i wysiłku. Jednak zapewniają one znacznie silniejsze wiązanie i ogólnie można je stosować do mocowania płytek ceramicznych, porcelanowych i z kamienia naturalnego na prawie każdej powierzchni. Najczęściej będą układane na tynku, ale często też na płytach gipsowo-kartonowych. Oczywiście ściany trzeba odpowiednio przygotować, należy bowiem powierzchnie dobrze zagruntować, aby zapewnić lepsza przyczepność. Ważne jest, aby upewnić się, że ściana wytrzyma ciężar płytek i kleju. W miarę możliwości lepiej będzie układać płytki bezpośrednio na płycie gipsowej zamiast świeżego tynku. Kiedy konieczne będzie ułożenie płytek na deskach podłogowych, zalecane jest wyłożenie specjalnej warstwy z tworzywa, dzięki czemu uzyskamy mocniejszą i stabilniejszą powierzchnię do układania płytek. Jaki klej należy wybrać do płytek?

Gotowych mieszanek past nie powinno się używać do układania płytek podłogowych, nawet jeśli używamy płytek ceramicznych, zamiast tego lepiej użyć sproszkowanego kleju.

Najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kleju w proszku, to kolor, elastyczność i oczywiście czas wiązania. To bardzo ważne aby sprawdzić czas wiązania kleju, aby można było układać kolejne warstwy płytek. Szukając kleju warto porozmawiać z ekspertem, albo w sklepie, w którym kupujemy płytki, albo z kimś kto zajmuj się układaniem, dobrym pomysłem może być przykłądowo betonit. Jest tak wiele różnych rodzajów podłoży, że aby uzyskać najlepsze wyniki, należy zasięgnąć specjalistycznej porady dotyczącej konkretnego projektu. Płytki podłogowe są narażone na duże zużycie, wytrzymują ogrzewanie podłogowe i ruchy podłoża. Im bardziej elastyczny klej, tym mniejsza szansa, że płytki się poluzują. Trzeba na to zwracać uwagę, chodzi o to aby płytki raz przyklejone mogły służyć nam przez wiele lat.