Etui na telefon – jaki materiał chroni najskuteczniej?

Etui na telefon – jaki materiał chroni najskuteczniej?

Podstawową funkcją etui na telefon jest oczywiście ochrona urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Różne materiały gwarantują nie tylko inny poziom ochrony, ale również umożliwiają korzystanie z telefonu w różnych warunkach i okolicznościach. Dowiedz się i wszystkiego o materiałach, z jakich wykonywane są etui na telefon i wybierz case, który najlepiej sprawdzi się przy Twoim sposobie użytkowania smartfona.

Skóra / eko-skóra / sztuczna skóra

Z tego materiału najczęściej wykonuje się etui na telefon, po które chętnie sięgają osoby ceniące sobie minimalizm czy elegancki wygląd. Ze skóry najczęściej zrobione są pokrowce z klapką, które chronią nie tylko obudowę, ale również ekran smartfona. Klapka często wyposażona jest w magnes, dzięki któremu nie otwiera się i skutecznie ochrania ekran podczas upuszczenia telefonu. Futerały często posiadają kieszonki na dokumenty, karty płatnicze czy wizytówki.

Skóra jest dość wytrzymała i posłuży kilka lat, ale skórzany futerał może sporo kosztować. Warty uwagi kompromisem są pokrowce ze skóry ekologicznej lub syntetycznej.

Silikon

Etui silikonowe należy do najtańszych i najlepiej chroniących obudowę telefonu. Choć z silikonu wykonywane są tylko tzw. plecki, czyli etui osłaniające jedynie tylny panel oraz ramkę, to silikon doskonale amortyzuje uderzenia, chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie upadku. Żywotność silikonu nie jest zbyt długa, bowiem po około roku może stać się nieco twardszy i przez to pękać. Stosunek jakości do ceny jest jednak bardzo korzystny. Silikonowe etui na telefon mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych, a także wersjach atrakcyjnych dla dzieci – np. z uszami, noskami czy barwnymi nadrukami.

TPU – alternatywa dla silikonu

TPU, czyli termoplastyczny poliuretan, jest materiałem który przypomina silikon, jednak jest od niego bardziej wytrzymały i zachowuje dłuższą żywotność. Równie skutecznie chroni przed zarysowaniami i skutkami uderzeń.

Poliwęglan

Poliwęglan to bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne. Jest niezwykle odporne na zarysowania i skutki upadków. Świetnie amortyzuje siłę uderzeń. Etui z poliwęglanu to najlepszy wybór dla osób, które spędzają aktywnie czas – np. nagrywają swoje wyczyny sportowe. Smartfon w poliwęglanowym etui wytrzyma uderzenia o kamienie lub podczas upadków z dużą prędkością.

Guma

Gumowe etui nie należą do najpopularniejszych ani najbardziej estetycznych, jednak posiadają swoje zalety. Pierwsza z nich to gwarancja pewnego chwytu bez poślizgu, nawet jeśli dłonie są mokre. Druga to bardzo dobre właściwości amortyzujące, które chronią urządzenie nawet podczas silniejszych uderzeń.

Plastik

Największe zalety plastikowych etui na smartfony to niska cena oraz ciekawe, bardzo zróżnicowane wzornictwo, które umożliwia personifikację telefonu. Niestety ich właściwości ochronne są dość słabe, dlatego chronią przede wszystkim przed zarysowaniami, ale przed skutkami uderzeń już znacznie gorzej.