Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów po alkoholu. Jak złagodzić wyrok?

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów po alkoholu. Jak złagodzić wyrok?

Według statystyk z roku na rok liczba pijanych kierowców rośnie w zastraszającym tempie. Nawet kara dożywotniego pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdem nie jest w stanie zmienić tego faktu, bo takie orzeczenie można zakwestionować.

Dożywotni zakaz – jak go złagodzić?

Zatrzymanie prawa jazdy jest podstawową karą, jakiej może spodziewać się kierowca, który popełnił wykroczenie lub przestępstwo. Dożywotnio uprawnienia może stracić osoba, która spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym, jest recydywistą bądź już wielokrotnie miała konflikt z prawem w związku z jazdą w stanie nietrzeźwości. W niektórych sytuacjach dożywotni zakaz można zakwestionować. W tym celu konieczne będzie złożenie do sądu wniosku o uchylenie orzeczenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dożywotniego zatrzymania prawa jazdy musi upłynąć co najmniej 10 lat, by móc starać się o odzyskanie dokumentów. Taki kierowca zobowiązany będzie też zdać ponownie egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.
Okoliczności łagodzą są brane pod uwagę

Więcej na https://adwokat24h.pl/

Dożywotnio stracić prawo jazdy może nie tylko kierowca, który notorycznie łamał przepisy.

Czasem jednorazowy wyskok może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Chcąc wyjść z beznadziejnej sytuacji i znów wygodnie usiąść za kierownicą na pewno trzeba będzie uzbroić się i w cierpliwość, jak i żyć w zgodzie z przepisami.

Przed uchyleniem postanowienia o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów sąd sprawdzi:
– czy wnioskodawca w czasie odbywania kary nie popełnił innych przestępstw o podobnym charakterze. Dane ukaranego kierowcy znajdują się w rejestrze, więc tego nie da się uniknąć
– czy popełnione przestępstwo było jednorazowym „wybrykiem”

Duży wpływ będzie miał też wywiad środowiskowy, który zostanie przeprowadzony na zlecenie sądu. Niejednokrotnie kierowcy starający się o zwrot prawa jazdy przed czasem nadal wsiadają za kierownicę, lecz udaje się im uniknąć kontroli. Wywiad na pewno ujawni wszelkie nieprawidłowości. Jeśli kierowca nie ma nic więcej na sumieniu dożywotni zakaz może zostać cofnięty.