Co wybrać – żelazko czy generator pary?

Co wybrać – żelazko czy generator pary?

Jakie urządzenie do prasowania kupić –żelazko czy stację pary? Czym się od siebie różnią oba urządzenia? Co polecają blogerzy, a co jest w czołówce rankingów? Sprawdźmy co aktualnie jest polecane do szybkiego i łatwego prasowania ubrań i domowych tekstyliów.

Dobre żelazko – najważniejsze cechy

Tradycyjne  żelazko parowe przyda się w każdym domu. Nawet jeżeli nie prasujesz jeansów lub bawełnianych koszulek, i tak się przyda tuż przed wyjściem na elegancką imprezę, gdzie na schludnym wyglądzie zależy Ci najbardziej. Urządzenia do prasowania pozwalają na prasowanie w dwóch opcjach – na sucho lub z dodatkiem pary. W przypadku mocno wygniecionych ubrań lub grubych tkanin warto skorzystać z modelu parowego, ponieważ tylko duża ilość pary pomoże nam je skutecznie wyprasować.

Jakie aspekty techniczne brać pod uwagę wybierając żelazko parowe? Najważniejsza jest tak naprawdę ilość pary wyrzucana przez dany model żelazka. Im więcej tym lepiej, ponieważ więcej pary rozluźnia włókna tkanin i są one bardziej podatne na prostowanie. Przydatny jest też spryskiwacz, który zwilżając tkaninę delikatną mgiełką pomoże wygładzić cięższe zagniecenia. Ważna jest również moc urządzenia. Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej żelazko nagrzewa się i płynniej utrzymuje temperaturę podczas całego procesu prasowania. Szukajmy żelazka z mocą  co najmniej 2000 W, bo to zapewni nam łatwe i skuteczne prasowanie.

Generator pary – w czym jest lepszy?

Generator pary przewyższa działanie zwykłego żelazka parowego, ponieważ ma dołączony bojler, w którym woda zamienia się w parę i pod wysokim ciśnieniem jest wtłaczana w tkaninę. Żadne żelazko nie jest w stanie wytworzyć tak ogromnych ilości pary, dzięki czemu wszelkie zagniecenia są usuwane znacznie szybciej. Jeśli do tej pory potrzebowałeś około 10 razy przesunąć po tkaninie aby ją wyprostować, stacja pary powinna poradzić sobie z tym samym zagniecenie w około 2-3 ruchy. Przykładem produktu o wysokich możliwościach jest np. Tefal GV9581 – jeden z topowych produktów do prasowania francuskiego producenta.

Wybierając między żelazkiem a wytwornicą pary, musimy zastanowić się, ile będziemy prasować. Jeśli prostujemy trochę i rzadko, wystarczy nam zwykłe żelazko parowe nam jak najbardziej wystarczy. Jeśli mamy dużą rodzinę i dlatego często i dużo pasujemy, to generator pary będzie dla nas prawdziwym wybawieniem. Stacja pary pozwala także na prasowanie w pionie. Jest to przydatne podczas prasowania delikatnych lub pofalowanych tkanin, które nie mogą mieć kontaktu ze stopą żelazka, ponieważ grozi to mało eleganckim wyświeceniem tkaniny. To najlepszy sprzęt do prasowania, szczególnie dużej góry ubrań. Niestety, stacja głównie ze względu na duży pojemnik wody jest dosyć spora i zajmuje dużo miejsca na półce. Nie zmieści się do niskich i wąskich szafek. Może być przechowywana tylko w jednej pozycji, a nie może być kładziona na boku.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wytwornicy pary? Jest kilka podstawowych aspektów. Podobnie jak w żelazku, ważna jest ilość emitowanej pary. Dużo pary pochodzi z dużej ilości wody, a więc zbiornik na wodę musi być bardzo pojemny, aby nie biegać co chwilę do kranu po kolejną szklankę wody. Ważne jest również, aby stopa wytwornicy nie była ciężka, aby nasze ręce nie bolały po całej sesji prasowania.

Jakie urządzenie do prasowania wybrać?

Dobre żelazko ze stacją parową jest raczej kosztownym wydatkiem, dlatego przed jego finalnym zakupem warto rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw. Jeżeli chcesz zaoszczędzić sobie zachodu, w podjęciu decyzji pomogą Ci różne rankingi generatorów pary z opiniami, jak ten na https://www.ranking-zelazek.pl/. Przedstawia on topowe urządzenia w różnych przedziałach cenowych, a wszystkie łączy jedno: są wydajne i skuteczne w prasowaniu. Znacznie skróci się czas prasowania. Wszystkie tkaniny będą bezpieczne. Efekty będą bardziej zdumiewające. Różnicę poznasz już od pierwszego użycia.