Kontrola pracowników i ich firmowych komputerów łatwiejsza niż kiedykolwiek. Poznaj ActivREC!

Kontrola pracowników i ich firmowych komputerów łatwiejsza niż kiedykolwiek. Poznaj ActivREC!

Prowadząc swoją firmę, zatrudniając pracowników i płacąc im pensje, mamy prawo oczekiwać, że będą oni produktywnie spędzać czas w pracy. W praktyce chodzi oczywiście o to, aby w wyznaczonych godzinach wypełniali swoje obowiązki służbowe. Czasem jest to bardzo trudne, ponieważ nie możemy osobiści spędzać czasu w firmie tylko po to, żeby kontrolować, co robią pracownicy.

 Na szczęście przepisy prawne przewidują wiele różnych możliwości, które mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom kontrole stanowisk komputerowych, jak np. korzystanie z programu ActivREC.

Kontrolowanie pracowników – czy to legalne?

Zanim przejdziemy do omówienia polecanego przez nas programu, jesteśmy przekonani, że każdy przedsiębiorca chciałby wiedzieć, jaki jest zakres jego możliwości w zakresie kontrolowania pracy zatrudnionych. Mówi o tym art. 22. Kodeksu pracy oraz unijne regulacje opisujące zasady ochrony danych osobowych (RODO). Według przepisów pracodawcy mogą nagrywać obraz (bez dźwięku) zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach, w których odbywa się praca, dopóty, dopóki nie narusza to bezpieczeństwa oraz godności pracowników, oraz ich mienia. Do kompetencji pracodawcy należy również skontrolowanie poczty elektrycznej pracowników oraz programów i stron, z których korzysta pracownik w godzinach pracy.

Monitorowanie komputerów pracowników

Co jednak z kontrolą komputera? Przede wszystkim musi mieć ona na celu weryfikację produktywności pracowników i sposobu wykorzystywania powierzonych im narzędzi. Nie może więc obejmować prywatnych wiadomości. Oznacza to, że jeśli pracownik przechowuje na służbowym komputerze prywatne treści, zgodnie z przepisami pracodawca nie może ich przeglądać. Ta zasada jest ważna nawet wtedy, jeżeli pracownik, pomimo zakazu, skorzystał ze służbowego wyposażenia w celach prywatnych. Aby monitorowanie pracy było legalne, pracownicy muszą zostać o nim poinformowani. Komunikat pracodawcy musi być jasny i określać dokładny zakres nadzoru i sposobu, w jaki będzie on przeprowadzany. W praktyce poza korespondencja służbową możemy kontrolować także ilość czasu spędzonego na pracy nad projektami, otwierane strony oraz aplikacje. Potrzebujemy jednak do tego specjalnych programów jak np. ActivREC.

ActivREC – skuteczny program do monitorowania pracy

ActivREC to program stworzony specjalnie dla przedsiębiorców i menadżerów, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, w jaki sposób pracownicy wypełniają swoje obowiązki. Wykorzystując program, możemy dokładnie sprawdzić, ile czasu użytkownik służbowego komputera spędza w internecie, aplikacji, programie oraz na rzeczywistej pracy nad projektem. Prowadzi to oczywiście do zwiększenia produktywności całego zespołu oraz umożliwia kontrolę w czasie rzeczywistym. Ciekawym rozwiązaniem, które zdecydowanie wyróżnia ActivREC, jest możliwość wysyłania powiadomić w czasie rzeczywistym, np. wtedy, kiedy pracownik spędza zbyt wiele czasu na innych zajęciach niż pracy.

Program posiada także opcję umożliwiającą gromadzenie informacji i oznaczanie ich znacznikami. Ma to na celu wskazanie, które zadania są wykonywane w sposób efektywny, a które nie. Oznaczanie zdarzeń i zrzutów ekranu kolorami pomaga natychmiastowo rozpoznawać problemy w firmie. ActivREC przydaje się również do generowania wykresów i raportów. Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z ActivREC dlatego, aby móc rejestrować oraz mierzyć czas wykonywania projektów. Możemy także kontrolować budżet, wystawiać faktury i tworzyć raporty podsumowujące etap pracy nad dużym zadaniem.