Jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie monitora?

Jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie monitora?

Przed kupnem monitora musimy sprawdzić jaki model będzie spełniał nasze oczekiwania. Chociaż technologia monitorów komputerowych uległa poprawie w ostatnich latach, wiele z tych ulepszeń może być bardziej docenianych przez wymagających użytkowników niż przez zwykłych konsumentów, takich jak poważni gracze lub profesjonalni twórcy.

Nowsze technologie, takie jak krótszy czas reakcji, czy odświeżanie 144 Hz, mogą dać nam wiele lepszy komfort pracy. Zwykły monitor, który będziemy wykorzystywali w domu nie musi mieć najwyższych parametrów. Jednak jeżeli jesteśmy wielbicielami gier akcji, wówczas powinniśmy pomyśleć o sprzęcie o szybkim czasie reakcji i wysokim współczynniku odświeżania. Wybierając monitor, musisz pomyśleć o potrzebnych połączeniach. Jeśli planujesz oglądać filmy i programy telewizyjne lub edytować zdjęcia i filmy, potrzebujesz szeregu portów. Możesz także rozważyć zastosowanie monitora z wieloma portami USB, który umożliwia łatwe podłączanie kontrolerów gier, kart pamięci, smartfonów i innych urządzeń. Obecnie standardem jeżeli chodzi o monitory jest port HDMI, kóry przesyła sygnał cyfrowy oraz dźwięk. Jednak współczynniki kontrastu i kąty widzenia nie są w tym wypadku najlepsze, warto poszukać bardziej profesjonalnych rozwiązań. DVI, podobnie jak port HDMI, przesyła sygnał cyfrowy, ale zwykle nie audio. Niektóre mogą przenosić rozdzielczość 1920 x 1200, lub więcej, przykładowo 4K Ultra HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Obecnie widzimy także coraz częściej monitory zakrzywione. zakrzywiony ekran to świetny pomysł dla osób poszukujących kinowych wrażeń lub wciągających gier. Zakrzywione ekrany mogą całkowicie zanurzyć Cię w mediach, ponieważ więcej ekranu wypełnia Twoje pole widzenia. Redukują odbicia, a nawet mogą zmniejszać zmęczenie oczu, co jest właśnie tym, czego potrzebujesz, gdy szybujesz przez wiele godzin grania. High Dynamic Range (HDR) to kolejna wielka rzecz w świecie monitorów. Oferuje lepszy kontrast, wyższy poziom jasności i szerszą paletę kolorów niż monitor inny niż monitor co oznacza, że będziesz mógł cieszyć się filmami, grami i grafiką z uderzającymi pasemkami, głębszymi ciemnościami i żywymi kolorami. Zdecydowana większość monitorów komputerowych dostępnych na rynku to 1920 x 1080, w tej samej rozdzielczości co telewizory szerokoekranowe 1080p (znane również jako Full HD). Współczynnik proporcji tej rozdzielczości 16:9, jest świetny do treści wideo, ale niekoniecznie nadaje się do przewijania dokumentów w górę i w dół. Jeśli przez większość dnia używasz programu Microsoft Word, Gmaila lub Facebooka, monitor o bardziej kwadratowej rozdzielczości 1920 x 1200 (o współczynniku kształtu 19:10) może być bardziej przydatny.

Nie są one tak powszechne jak monitory 1080p, ale nadal można je znaleźć w większości sklepów internetowych. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem na PC, czy zwykłym wojownikiem po godzinach, Twój sprzęt może wpływać na jakość rozgrywki. Aby w pełni wykorzystać najnowszą strzelankę FPS, sport, wyścigi i inne gry akcji, potrzebujesz nie tylko komputera do gier z potężnym rozwiązaniem graficznym, ale także monitora, który może wyświetlać akcję bez narażania na rozmazane obrazy czy migotanie. Wiele nowszych 27-calowych modeli to szerokie monitory Quad High-Definition (WQHD) o maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Wyższa liczba pikseli zapewnia znacznie ostrzejszy obraz niż Full HD, ale będziesz potrzebować dość wydajnej karty graficznej, aby grać w najnowsze gry w wyższej rozdzielczości, szczególnie jeśli masz włączone wszystkie efekty na najwyższe. Jeśli miejsce na biurku stanowi problem, dostępnych jest wiele monitorów 24-calowych, ale wówczas możemy liczyć na rozdzielczość 1920 na 1080. Jeśli masz dużo miejsca, a pieniądze nie są problemem, 30-calowy monitor Ultra-High-Definition (UHD) zapewni oszałamiający obraz w niesamowitej rozdzielczości 3840 na 2160, lub możesz zdecydować się na 34-calowy ultra-szeroki monitor z zakrzywionym panelem lub bez. Ultra-szerokie wyświetlacze mają zwykle proporcje 21: 9 (w przeciwieństwie do zwykłych proporcji 16: 9) i oferują znacznie szersze pole widzenia niż standardowe monitory panoramiczne, ale zajmują dużo miejsca. Ultra szeroki monitor z zakrzywionym panelem ma wystarczającą krzywą, aby poczuć się nieco bliżej akcji. Warto sprawdzić oferty wielu producentów przykładowo na stronie https://vobis.pl/monitor-27-cale-4k. Znajdziemy tam wiele monitorów 27 calowych, z rozdzielczością 4k, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.