Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o postępowanie komornicze?

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o postępowanie komornicze?

Jeśli masz zaległości podatkowe czy skarbowe, nie spłacone kredyty, pożyczki czy alimenty, albo nie spłacasz zaciągniętego długu, lokalny organ, na przykład urząd czy bank, lub osoba prywatna może upoważnić komornika do zabrania twoich wartościowych przedmiotów czy zajęcia samochodu lub nieruchomości.

Następuje to po wydaniu nakazu zapłaty zadłużenia wraz z odsetkami wydanego przez sąd. Jeśli masz na przykład nakaz odpowiedzialności za zaległości podatkowe, władze lokalne muszą wysłać Ci ostrzeżenie przed pierwszą wizytą komornika. Jeśli otrzymasz takie powiadomienie, nie ignoruj go, tylko postaraj się pójść na ugodę i spłacać dług na przykład w ratach. Jeśli dojdzie do sytuacji, że komornik odwiedzi cię w miejscu zamieszkania, poproś o okazanie dowodu tożsamości, kopii oryginalnego orzeczenia sądowego stwierdzającego, że jesteś winien pieniądze, oraz kopii upoważnienia do zabrania twoich rzeczy. Sprawdź również daty dokumentów, aby sprawdzić, czy są one nadal aktualne. Dopóki obowiązują właściwe postanowienia sądowe, komornicy zazwyczaj mogą zabrać twoje rzeczy z dowolnego miejsca. Więc jeśli przeniesiesz swoje towary do domu przyjaciela, komornicy mogą tam przyjść, aby je zdobyć, jeśli wiedzą, gdzie są. Mogą również zabrać samochód należący do dłużnika z dowolnego miejsca, w którym jest zaparkowany.

Ale jeśli nadal płacisz za pojazd na raty, nie powinni go przejmować. Możesz udowodnić, że pojazd nie jest twój, pokazując komornikowi umowę kupna na raty. Komornicy sądowi mają prawo do zajęcia na poczet spłaty długów wartościowe przedmioty i aktywa należące do dłużnika. W pierwszej kolejności jest to konto bankowe i dochody z tytułu pracy zarobkowej, renty czy emerytury. Jeśli chodzi o przedmioty, są to głównie rzeczy takie jak telewizor, komputer, laptop czy konsola do gier, o ile nie są niezbędne do wykonywania pracy czy codziennych czynności, oraz nie są rzeczami osobistymi lub niezbędnymi, jak na przykład odzież czy pościel, albo lodówka. Informacje w oparciu o stronę Komornik Wysocka